Nowe
100% Arabica
Ostatnie egzemplarze!
Data dostępności:
Kawa Kopi Luwak (Kopi = kawa, Luwak = cyweta) pojawiła się na rynku końcem XIX wieku za sprawą rodziny Widjaja z Dżakarty. Darmawan Widjaja, jeden z potomków słynnego rodu pamięta, jak w latach trzydziestych, kiedy Indonezja była jeszcze pod panowaniem Holendrów, jego rodzina sprzedawała rzadko spotykanie, wyjątkowe ziarna kawy bogatym holenderskim urzędnikom. Dziesięć kilogramów miesięcznie kupował pewien chiński sklep, który istnieje od 1878 roku w północnej części Dżakarty do dnia dzisiejszego. Pozostaje jednak jedno pytanie: w jaki sposób ktokolwiek, kiedykolwiek wpadł na pomysł, by napić się kawy, która pochodzi z odchodów cywety? "To część z indonezyjskiej kultury", powiedziała Shenny Widjaja. "Tutaj nic się nie zmarnuje"
Kim jest cyweta?
Jest to drapieżnik z rodziny łaszowatych, zwany łaskunem Muzang lub popularnie cywetą. To niewielkie zwierzę bardzo chętnie zjada owoce kawowca, które następnie nadtrawione są wydalane i zbierane przez miejscową ludność.
W czym tkwi jej szczególny smak i aromat?
Jedna z teorii głosi, że cyweta jest po prostu ekspertem w wyborze najlepszych ziaren kawy. Wybiera tylko najsłodsze, najbardziej dojrzałe i pięknie wybarwione na kolor czerwony owoce kawowca. Miąższ owoców zostaje strawiony, ale samo nasiono nie, lecz po nadtrawieniu przez enzymy trawienne i lekkim sfermentowaniu przez bakterie przechodzi przez przewód pokarmowy i jest wydalany. Po przejściu przez przewód pokarmowy ziarna kawy tracą gorzki smak i kawa z nich wytwarzana zyskuje nowy, niepowtarzalny aromat. Po oczyszczeniu i wypaleniu, kawę przetwarza się w typowy sposób.
Dlaczego nikt nie podjął się produkcji tej kawy na dużą skalę?
Według niektórych ekspertów nie jest to możliwe, ponieważ cywety w niewoli przestają jeść owoce kawowca.
Dlaczego jest tak droga?
Ponieważ w poszukiwaniu odchodów miejscowa ludność „przeczesując” plantacje znajduje jedynie kilkaset kilogramów kawy rocznie.
Jak to możliwe, że niektórzy oferują kawę niewspółmiernie tańszą?
W Indonezji w wielu sklepach i marketach można znaleźć kawę Kopi Luwak, która z prawdziwą Kopi Luwak wspólną ma tylko nazwę. Niektóre z tych kaw faktycznie zawierają oryginalne ziarna zmieszane z popularną arabiką albo robustą ale w stosunku 3: 97 jak np. kawa produkowana w Semarangu przez firmę PT. JAVA PRIMA ABADI, która również używa nazwy handlowej KOPI LUWAK.
Jak rozpoznać fałszywą od prawdziwej kawy?
Główna różnica tkwi w smaku. Prawdziwa kawa Kopi Luwak w przeciwieństwie do innych palonych kaw jest łagodniejsza i po przełknięciu nie pozostawia charakterystycznego gorzkiego smaku w ustach. Dzieje się tak ze względu na mniejszą zawartość białka w kawie, które podczas trawienia zostaje rozbite i wypłukane z ziaren.
Certyfikat autentyczności
Kawa Kopi Luwak, którą możecie kupić w naszym sklepie jest w 100% oryginalną kawą Kopi Luwak. Co ważne kawa pochodzi z dzikich zbiorów - zwierzęta nie są hodowane w klatkach, tylko same na wolności wyszukują najlepszych owoców kawowca. Autentyczność kawy potwierdzamy certyfikatem, który jest dołączany do każdego zakupionego opakowania tej niezwykłej kawy.
Tommy Cafe Papua Nowa Gwinea AA 250g
Tommy Cafe Papua Nowa Gwinea AA 1kg
Tommy Cafe Kostaryka Tarazzu SHB 250g
Tommy Cafe Etiopia Djimmah 250g
Tommy Cafe Etiopia Sidamo 250g
Tommy Cafe Indonezja Smatra Mandheling 250g
Tommy Cafe Indonezja Jawa Jampit 250g
Tommy Cafe Kolumbia Excelso 1kg
Tommy Cafe Brazylia Yellow 250g
Tommy Cafe DeCaf bezkofeinowa 250g
Tommy Cafe Aksamitna Szarlotka 250g mielona
Kawa Jamaica Blue Mountain 250g ziarnista
Tommy Cafe Jemen Matari 250g mielona
Grand Maestro Celeste d'Oro Crema 1kg
Illy Decaf Espresso bezkofeinowa 250g